Grand Prix Praha 2011

Druhý závod seriálu Grand Prix 2011 se odjel 16.-17. dubna na nové dráze v Praze 6. Do Prahy se seriál Grand Prix vrátil po 9 letech a na Prahu 6 dokonce po 16 letech. Nová dráha v Praze přilákala nebývalé množství účastníků. Měli jsme možnost přivítat i závodníky z Belgie, ze Švédska a tradičně i ze Slovenska.

V kategorii PR/24 se sešlo rekordních 36 závodníků. Kvalifikaci vyhrál Pavel Kulovaný výkonem 12,03 kol. Druhý skončil Tonda Vojtík 11,38 a třetí Láďa Horký 11,31. Od letošního roku je celkový výsledek v závodě dán součtem kvalifikace a finále. Po chybě v kvalifikaci vyhrál skupinu E Tomáš Marek a nakonec skončil celkově na sedmém místě. Skupinu D vyhrál Standa Polič, který nakonec skončil třináctý. Skupinu C vyhrál Petr Vaněček, který byl nakonec v celkovém pořadí desátý. Skupinu B vyhrál Miloš Hojer a to mu stačilo na deváté místo. Ve skupině A byl od začátku nejrychlejší Láďa Horký a ten také s přehledem zvítězil. O druhé místo po celý závod bojovali Jarda Reček a Marek Plecitý. Úspěšnější byl nakonec Marek Plecitý, který byl i nejúspěšnějším amatérem. Třetí byl Jarda Reček, čtvrtý skončil Tonda Vojtík, pátý Jirka Karlík. Šestý skončil vítěz kvalifikace Pavel Kulovaný, který nakonec Tomáše Marka porazil o jediný dílek. Nejlepší ze zahraničních závodníků byl na jedenáctém místě Lars Harrysson. Nejrychlejší mezi žáky byl celkově patnáctý Martin Motyčka.

Další kategorií byla ES/32. Vzhledem k počtu účastníků v kategorii PR/24 začali Eurosporty pozdě a systém závodu byl změněn tak, že po kvalifikaci jeli všichni účastníci rovnou finále 8x5 minut. Kvalifikaci vyhrál časem 4,743 Tomáš Marek před Jirkou Karlíkem 4,807 a Láďou Horkým 4,814. Vítězem skupiny C se stal Belgičan Theo Vanginderhuysen, který byl výkonem 398 kol celkově třináctý. Skupinu B vyhrál Miloš Hojer, který se 433 koly skončil na pátém místě. Ve skupině A opět nasadil vítězné tempo Láďa Horký, který se 483 koly zvítězil. Dlouho s ním držel krok Jirka Karlík, který ale musel měnit kola a pak bojoval alespoň o druhé místo. To nakonec se 453 koly uhájil před Tondou Vojtíkem 446 kol a Tomášem Markem 441 kol. Nejrychlejší amatér byl Petr Vaněček na osmém místě. Nejrychlejší zahraniční závodník byl Chris Bruyninx, který skončil na sedmém místě.

V neděli se odjel závod ES/24. Startovalo celkem 30 závodníků. Kvalifikaci vyhrál časem 4,054 Láďa Horký. S odstupem skončil druhý Tomáš Marek 4,323 a třetí Pavel Flaisig 3,838. Závodníci byli rozděleni do 4 skupin. Skupinu D vyhrál výkonem 261 kol Theo Vanginderhuysen a nakonec byl posledním postupujícím do finále. Ze skupiny C postoupil Pavel Kulovaný 276 kol a Jakub Štrunc 262 kol. Skupinu B vyhrál Chris Bruyninx 282 kol. Skupinu A vyhrál výkonem 313 kol Láďa Horký. Všichni jezdci ze skupiny A postoupili do finále A. Finále B bylo velmi vyrovnané a až v poslední jízdě si nejlepší pozici vybojoval Lars Harrysson s 476 koly. Tento výkon nakonec stačil na celkové osmé místo. Finále A opět s přehledem vyhrál Láďa Horký (522 kol) a získal tak na GP Praha 2011 už třetí vítězství. Pro druhé místo si dojel Tonda Vojtík (508 kol), třetí byl Jirka Míček (503 kol), čtvrtý Jirka Karlík (496 kol) a pátý Tomáš Marek (495 kol).